Lili M. Rampre & povabljeni umetniki
Izmenjava znanj
umetniški laboratorij
Umetniški laboratorij že s svojim imenom obljublja nepričakovano, ter negotovo. Je skupni prostor združenih festivalov Platforma ter Performe, ki gostujoče umetnike približujeta publiki ne le skozi uprizorjena dela, temveč skozi konkrete prijeme njihove umetniške prakse. Skupaj bomo poglabljali odnos do neznanega – dovoljeno nam je naslavljati nerazumljeno, morda tudi nesmiselno, a vsekakor zaznavno ter občutno skozi določene vidike našega bitja oziroma umetniškega udejstvovanja.
Letošnji format je pripravljen prav posebej za izmenjave specifičnosti posameznikovih pristopov k ustvarjanju. Vsak dan bo eden izmed gostujočih umetnikov delil ne le svojo prakso v tehničnem smislu, temveč ga format spodbuja k iskanju in deljenju tistih presenetljivih, morda čudno obsesivnih momentov, vzgibov, ki zanetijo umetnikov ustvarjalni ogenj, da ga v raznovrstnosti delovnih pogojev nese daleč preko omejitev le teh. Najpomembnejši člen laboratorija pa je letos obiskovalec, ki ni le sprejemnik teh iskric strasti, ampak mu je ponujena prav posebna vloga sodelujočega, ki na umetnikov predlog reagira, vnaša lastna vprašanja ter primere iz prakse, je pripravljen skozi kratke vaje in skupinske procese preizkusiti umetnikove postopke, prijeme ter fascinacije ter jih nato skupaj reflektirati.
Umetniški laboratorij je namenjen prav vsem, ne le tistim, ki sami razvijajo svoje delo in želijo razširiti svoj umetniški pristop. Zaželjeni so pa še posebej lokalni umetniki, ki se nujno ne udejstvujejo le skozi plesno umetnost, saj je format namenjen medsebojnemu oplajanju različnih disciplin. Tako pričakujemo, da se bomo skupaj dotaknili neznanih, morda mistificiranih procesov, področij in jih inovativno prekrojili v nove motorje naše kreativne strasti.
Lili Mihajlović Rampre prihaja iz Slovenije, kjer je magistrirala iz fizike. Je prejemnica štipendije Nomad Dance Academy ter glavna nagrajenka slovenskega državnega tekmovanja mladih koreografov. V sklopu programa WILD CARD ter v okviru programa koreografska raziskava (ReRc) je bila rezidenčna umetnica v Centre Chorégraphique National de Montpellier. Leta 2012 je magistrirala iz sodobne plesne pedagogike na frankfurtski Univerzi za glasbo in uprizoritvene umetnosti.